Blog

Vijesti

MALA DJEČJA GLISTA (ENTEROBIUS VERMICULARIS)

MALA DJEČJA GLISTA (ENTEROBIUS VERMICULARIS)

ENTEROBIJAZA kao jedna od najčešćih crijevnih parazitnih bolesti rasprostranjena je u cijelom svijetu bez obzira na klimatske i socioekonomske prilike. Godišnje se infestira oko 500 milijuna ljudi, uglavnom djece. Enterobijazu uzrokuje MALA DJEČJA GLISTA ( ENTEROBIUS VERMICULARIS ), parazit iz skupine crva ( helminta ) i uzrokuje infekciju isključivo kod čovjeka.

MORFOLOGIJA I ŽIVOTNI CIKLUS MALE DJEČJE GLISTE

Mala dječja glista izgleda poput bijelog pokretnog končića, ženka duga 8 – 13 mm, a mužjak 2 – 5 mm( ima zavinut stražnji dio tijela) . Čitav životni ciklus male dječje gliste može se razviti u istom nositelju (čovjeku). Mala dječja glista AUTOINFEKCIJOM održava se u ISTOM nositelju, a INFEKTIVNIM JAJIMA PRENOSI SE sa zaražene osobe na zdravu. Čovjek se inficira ingestijom infektivnih jaja na zagađenim rukama. U tankom crijevu čovjeka iz jaja se oslobađaju LIČINKE koje se presvlače dva puta i migriraju prema debelom crijevu, te za 2 – 6 tjedana postanu spolno zreli oblici ( ADULTI). Oplođena ženka migrira u rektum, noću izlazi kroz anus i u kožnim naborima perianalne regije odlaže jaja ( odloži oko 10.000 jaja), potom ugiba. Jaja su ovalana, dvostruko asimetrična i veličine 20 -30 X 50 -60 µm. Jaja za 2 – 4 h postaju infektivna .S tog područja jaja lako dospijevaju na rublje, posteljinu i kožu ruku. Unosom infektivnih jaja u probavni sustav čovjeka započinje novi životni ciklus male dječje gliste ( E. vermicularis).

EPIDEMIOLOGIJA

Od enterobijaze obolijeva samo čovjek, prema tome on je jedini rezervoar i širitelj parazita e. vermicularis u prirodi. Kod nas enterobijaza je najčešća crijevna helmintijaza kod djece. Djeca se inficiraju preko prljavih ruku, prljavih predmeta ( igračke , pod,.) te udisanjem jaja iz aerosola ( jaja u aerosol dospijevaju protresanjem posteljine ili pospremanjem prostora). Jaja na sobnoj temperaturi mogu preživjeti i do dva tjedna. Primarno se infekcija širi unutar obitelji ili zatvorenih kolektiva ( vrtići ,škole..) u kojima postoje bliski kontakti.

Tijekom 2019. godine na razini Bjelovarsko-bilogorske županije zabilježeno je 78 slučajeva enterobijaze što je više u odnosu na prethodne godine (2017.god 44 slučaja, 2018.god 45 slučaja). Graf predstavlja kretanje broja oboljelih od enterobijaze prijavljenih Službi za epidemiologiju ZZJZ BBŽ 2019. god-po mjesecima (graf).

Entrobozija grafikon male dječje gliste

KLINIČKA SLIKA

Enterobijaza najčešće prolazi bez simptoma (asimptomatski). U bolesnika s masivnom infekcijom glavni simptom je SVRBEŽ perianalne regije, koji je najizraženiji noću i posljedica toga je poremećaj sna. Komplikacije enterobijaze rijetke su i nastaju migracijom parazita u slijepo crijevo, reproduktivni trakt u djevojčica, te mokraćni mjehuri uzrokujući upalne procese u tim organima.

LABORATORIJSKA DIJAGNOSTIKA

Metoda izbora u dokazivanju infekcije malom dječjom glistom je uzimanje perianalnog otiska po Grahamu. PERIANALNI OTISAK treba uzeti ujutro prije pranja ili tuširanja, kako se time jaja ne bi uklonila. Postupak uzimanja perianalnog otiska: otisak se uzima običnom ljepljivom trakom (selotejp), koju treba nalijepiti preko perianalnih kožnih nabora uz blago pritiskivanje kako bi se jaja zalijepila za traku. Zatim se traka odlijepi od kože i zalijepi na stakalce, koje se stavi u ambalažu, te tijekom 24h ga treba dostaviti u laboratorij na mikroskopiranje. Perianalni otisak treba uzimati 3 -5 dana za redom.
U nativnom preparatu stolice jaja male dječje gliste se nađu iznimno rijetko. Također, rijetko se mogu vidjeti odrasli crvi na površini stolice, koji izgledaju poput pokretljivih bijelih končića.

LIJEČENJE I PREVENCIJA

Lijek izbora za enterobijazu je Mebendazol,jednokratnom dozom od 100mg. Liječenjem treba obuhvatiti i osobe koje su u bliskom kontaktu sa bolesnikom (članovi obitelji i kolektiva) .Terapiju je potrebno ponoviti nakon 14 dana time se u prvom navratu unište odrasli crvi, a ponovljenom terapijom unište se crvi koji su se u međuvremenu razvili iz preostalih jaja. Za suzbijanje i prevenciju enterobijaze važno je provoditi HIGIJENSKE MJERE:

  • OSOBNA HIGIJENA (tuširanje, učestalo pranje ruku, higijena noktiju ,ne smiju se nokti gristi)
  • ODRŽAVANJE ČISTOĆE RUBLJA I POSTELJINE (mijenjati rublje svakodnevno a posteljinu dva puta tjedno, te prati ih na povišenim temperaturama . Posteljinu ne tresti jer tako jaja dospijevaju u zrak i čovjek ih može udahnuti)
  • ODRŽAVANJE ČISTOĆE PROSTORIJA ( podova, sanitarija, predmeta..)

ZAKLJUČAK

Enterobijaza je učestala parazitoza i najčešća helmintoza u Hrvatskoj, što potvrđuju i podaci na lokalnoj razini . Iako je većina infestacija bez simptoma i štetnih učinaka po organizam , ponekad se može manifestirati nesnosnim svrbežom i drugim tegobama , pa je svakako potrebno uvesti terapiju mebendazolom. Treba napomenuti kako kod djece mlađe od godine dana života propisivanje lijeka svakako mora ići u dogovoru sa specijalistom pedijatrom. Djecu bi svakako trebalo podučiti važnosti adekvatne higijene ruku, što će spriječiti potencijalnu zarazu i drugim infektivnim uzročnicima , a ne samo malom dječjom glistom.

Dr.Đula Hušidić, specijalist mikrobiologije sa parazitologijom Zavoda za javno zdravstvo BBŽ

Podijeli ili printaj!