Blog

Vijesti

ECDC izvještaj od 18.12.2024. za sezonu 2025.

ECDC izvještaj od 18.12.2024. za sezonu 2025.

Gotovo sve zemlje koje dostavljaju podatke ECDC-u bilježe nagli porast pokazatelja aktivnosti gripe i respiratornog sincicijskog virusa (RSV), s vidljivim učinkom na sekundarnu skrb.

Epidemiološki kontekst

  • Gotovo sve zemlje koje dostavljaju podatke ECDC-u bilježe nagli porast pokazatelja aktivnosti gripe i respiratornog sincicijskog virusa (RSV), s vidljivim učinkom na sekundarnu skrb. Postignut je prag pozitivnih testova primarne zdravstvene zaštite u EU-u/EGP-u od 10 % koji upućuje na početak sezone gripe, pri čemu su istodobno cirkulirali virusi gripe A(H1N1)pdm09, A(H3N2) i B.
  • Zajednička cirkulacija virusa gripe i RSV-a u trenutačnom kontekstu kontinuiranog relativno niskog prijenosa virusa SARS-CoV-2 mogla bi znatno utjecati na zdravstvene usluge. Bolnički prijemi mogu se pojaviti u svim dobnim skupinama, a posebno su pogođena vrlo mala djeca (zbog RSV-a) i starije odrasle osobe. Utjecaj gripe može biti gori ako dominira podklada A (H3N2) koja se manje podudara s cjepivom na sjevernoj hemisferi.
  • Svečana sezona na kraju godine tradicionalno se povezuje s aktivnostima kao što su društvena okupljanja, kupovina i putovanja, što predstavlja dodatni rizik za intenzivniji prijenos respiratornih virusa.

Preporuke

Države članice trebale bi biti spremne na kontinuirano povećanje aktivnosti gripe i RSV-a tijekom sljedećih tjedana te razmotriti prakse sprečavanja i kontrole infekcija kako bi se smanjio prijenos u zdravstvenim ustanovama, uključujući ustanove za dugotrajnu skrb. Trebale bi razmotriti i povećanje kapaciteta sustava primarne i sekundarne zdravstvene zaštite.

Imunizacija je najučinkovitija mjera zaštite od teških virusnih respiratornih bolesti uzrokovanih određenim virusima, a modeliranje scenarija pokazalo je da je visoka procijepljenost na razini populacije snažno povezana sa smanjenim opterećenjem bolestima.

  • Osobe koje ispunjavaju uvjete za cijepljenje protiv gripe, bolesti COVID-19 ili RSV-a, posebno one s većim rizikom od teških ishoda, potiču se da se bez odgode cijepe u skladu s nacionalnim preporukama kako bi imale najbolje izglede za zaštitu.
  • RSV imunoprofilaksa za dojenčad, koja se pokazala sigurnom i učinkovitom, može se razmotriti prema nacionalnim smjernicama.
  • Ažurirana cjepiva protiv bolesti COVID-19 koja se nude kao dodatna doza za zimu 2024.–2025. trebala bi pružiti bolju zaštitu od ozbiljnih ishoda varijanti virusa SARS-CoV-2 koje trenutačno cirkuliraju u usporedbi s dodatnim cjepivom protiv bolesti COVID-19 XBB.1.5 koje je namijenjeno cijepljenju i koje je ponuđeno u jesen 2023.

Kliničarima treba podsjetiti da, kada je to navedeno u nacionalnim smjernicama, rana primjena antivirusnih lijekova za gripu i COVID-19 može spriječiti napredovanje do teške bolesti u ranjivim skupinama.

  • Za gripu može biti razborito imati niži prag za antivirusnu primjenu u rizičnim skupinama ako podklada virusa gripe nije dobro usklađena s cjepivom na sjevernoj hemisferi.
  • Monoklonska protutijela na virus SARS-CoV-2 koja su trenutačno odobrena u EU-u/EGP-u nisu djelotvorna protiv varijanti koje nose mutaciju F456L, koja je široko prisutna u trenutačno cirkulirajućim lozama XEC, KP.3 i BA.2.86. Međutim, očekuje se da će dostupna antivirusna liječenja ostati učinkovita.

Neobične događaje ili nakupine respiratornih infekcija, na primjer adenovirus ili Mycoplasma pneumoniae, koji se ne prate rutinskim nadzorom, ali dodatno opterećuju zdravstvene sustave, treba prijaviti putem aplikacije EpiPulse. Osim toga, trebalo bi prijaviti i nakupine atipičnih ili posebno teških slučajeva gripe (ili sumnje na zoonotsku influencu ptica), RSV-a i SARS-CoV-2.

Podijeli ili printaj!